“Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” to akcja szczecinian. Pomysł akcji zrodził się podczas lipcowej XXIV Międzynarodowej Pielgrzymki Pieszej Suwałki-Wilno. W trakcie marszu do Wilna pielgrzymi spotykali na swojej drodze wielu rodaków mieszkających na Litwie, którzy częstowali wszystkich pątników, czym tylko mogli. W 2014 roku Wojciech Woźniak spotkał na swojej drodze panią Aleksandrę, która witała pielgrzymów kilkoma kanapkami oraz marchewkami z przydomowego ogrodu. Wzruszające zdjęcie, które wtedy wykonał, zainicjowało plan pomocy naszym rodakom. Do organizacji pierwszej edycji włączył się Łukasz Szełemej, ks. Maciej Szmuc z Caritasu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, który udostępnił specjalne konto zbiórki.
Nazwa akcji “Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” nawiązuje do poświęcenia Polsce, pamięci naszych korzeni, pielęgnowaniu tradycji i narodowego dziedzictwa. Jesteśmy wdzięczni naszym Rodakom na Kresach za rozpowszechnianie polskiej mowy, za utrwalanie historii, za trud życia. Naszą akcją oddajemy hołd Rodakom, tym którzy od pokoleń wiernie przestrzegają maksymy “Bóg, Honor, Ojczyzna”. To hołd dla naszych współczesnych Bohaterów zachowujących Polskość w najczystszej postaci.
Od 20 listopada do 17 grudnia 2014 roku do siedzib Caritasu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Szczecinie mieszkańcy Szczecina i regionu przynosili dary do paczek. Uruchomione zostało także specjalne konto na które wpłynęło ponad 34 000 złotych od darczyńców z Polski i z zagranicy. Akcję wsparło finansowo ponad 360 osób z 200 miejscowości. W ciągu niecałego miesiąca zorganizowaliśmy także dwa koncerty, podczas których w Domu Kultury 13 Muz zagrał zespół Kontrast ze Szczecina oraz w CH Galaxy dzieci, młodzież i nauczyciele z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia ze Szczecina. Do naszych darczyńców wysłaliśmy także specjalnie przygotowane kartki pocztowe z podziękowaniem za wsparcie i za zaufanie. Pomogli nam Wolontariusze, którzy własnoręcznie wypisywali każdą z nich.
Zbiórkę zakończyliśmy 17 grudnia, a już kolejnego dnia ponad 40 wolontariuszy, uczniów, studentów oraz kibiców i mieszkańców Przecławia przez 6 godzin pakowało dary w Szkole Podstawowej w Przecławiu. Następnego dnia wczesnym rankiem dwa samochody wyruszyły na Litwę. Po drodze zatrzymaliśmy się w Suwałkach, gdzie odebraliśmy kolejne dary od Przyjaciół z Suwałk. Granicę minęliśmy w miejscowości Budzisko i skierowaliśmy się na Soleczniki.
W Szkole specjalnej przywitała nas dyrektor placówki Pani Maria, która przygotowała poczęstunek oraz zapewniła nocleg. Po wypakowaniu części paczek wyruszyliśmy przed szóstą rano do Jaszun. Tam spotkaliśmy się z Panem Janem, któremu spłonął dom. Następnie dojechaliśmy do Turgieli, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy św. oraz przekazaliśmy dary dla mieszkańców oraz dla Rodaków z miejscowości Ejszyszki. Kolejnym przystankiem były Bogusze, gdzie złożyliśmy znicz przy pomniku poświęconym pamięci Żołnierzy Armii Krajowej aresztowanych w 1944 roku przez NKWD. Stamtąd wyruszyliśmy do szkoły w Rakańcach. Po miłym poczęstunku, przygotowanym przez panią dyrektor oraz chwili wytchnienia wróciliśmy do Turgieli. Tam spotkaliśmy się z m.in. z Panią Władysławą z zespołu Ludowego “Turgielanka” oraz zostaliśmy zaproszeni przez Panią Teresę na drugie śniadanie na plebanię. Ostatnim punktem było spotkanie z Panią Aleksandrą, od której rozpoczęła się ta niezwykła przygoda. I tak historia zatoczyła koło.
Po wielu dniach ciężkiej pracy, tysiącu wykonanych rozmów i pokonaniu 2500 km, jesteśmy dumni, że Polacy pamiętają o naszych Rodakach na Kresach. Była to dla nas wzruszająca podróż, której towarzyszyła Boża opieka. Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna. Dziękujemy za Wasze Serca! Był to dar Zachodnich Kresów dla Wileńszczyzny – bliskich naszemu sercu Kresów Wschodnich.
Naszą akcje dedykujemy, pochodzącym z Kresów, wspaniałym Żołnierzom Armii Krajowej ze Szczecina – Pani Major Danucie Szyksznian-Ossowskiej, ps. “Sarenka” oraz Panu Kapitanowi Zbigniewowi Piaseckiemu, ps. “Czekolada”. 20 grudnia do Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie trafiło łącznie 400 paczek z żywnością, chemią gospodarstwa domowego, odzieżą oraz książkami. Dzięki świątecznej zbiórce zapasów żywności pt. “Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” udało się zebrać ponad 6 ton darów w 4 tygodnie. Paczki przywiezione dwoma autami ze Szczecina trafiły do Turgieli, Jaszun, Solecznik, Rakańców i Ejszyszek.
Wsparcie dotarło m.in. do rodziny pana Jana, którego rodzina straciła cały dobytek w pożarze domu; do dzieci ze szkoły specjalnej oraz do Pani Aleksandry, dzięki której powstał pomysł pomocy rodakom na Litwie.
II Edycja Akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” to 110.000 PLN łącznej pomocy. 900 świątecznych paczek dotarło przed Bożym Narodzeniem do Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. Dary pojechały do Turgieli, Solecznik, Rakańców, Ejszyszek, Butrymańców, Koleśnik i Niemenczyna.
Rodacy, którzy otrzymali paczki, nie kryli radości, wzruszenia i łez. Były wspólne spotkania, rozmowy, koncerty oraz msza święta w intencji rodaków. Nie byłoby tego sukcesu gdyby nie ogromne zaangażowanie i praca setek wolontariuszy.
– Takie niespodzianki umacniają tożsamość narodową żyjących na Wileńszczyźnie Polaków – mówili rodacy mieszkający w miejscowości Turgiele na Litwie. Byli u nas rok temu, są także i w te święta. Dziękujemy za ten piękny gest i jedność z nami. Nasze domy są zawsze dla was otwarte.
Na koncie Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej udało się w tym roku zebrać 63.000, z Wrocławia wyjechała paczka warta 20.000 PLN z markową odzieżą a z ponad 25 punktów zbiórki w Polsce i zagranicą wolontariusze zgromadzili około 3 tony produktów o wartości prawie 20.000 PLN. Dodatkowo za kwotę 10.000 PLN na ferie do Polski zostały zaproszone polskie dzieci z Litwy.
– Cieszymy się, że możemy choć na święta, sprawić naszym rodakom miłą niespodziankę – mówi Wojciech Woźniak, inicjator Akcji. Nie zbawimy świata, ale radość, którą daliśmy zostaje w sercach obdarowanych oraz naszych.
Wielkie pakowanie darów w Szkole Podstawowej w Przecławiu zainaugurowała Para Prezydencka. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przygotowali pierwsze paczki, które pojechały na Litwę. Pan Prezydent z Małżonką przygotowali także osobistą paczkę dla polskich dzieci ze Szkoły Specjalnej w Solecznikach na Litwie oraz dla Pani Aleksandry, bohaterki akcji „Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach”.
– W obie strony dwa samochody z pomocą pokonały prawie 3000 km – mówi Łukasz Szełemej, współorganizator Akcji. To była długa i wyczerpująca droga, jednak z uśmiechem na twarzy. Pamiętamy o naszych Rodakach na Wileńszczyźnie, dajemy im siłę i radość. Jesteśmy jedną wielką polską rodziną.
Podczas uroczystego pakowania, z dedykacją dla Pary Prezydenckiej oraz wszystkich Darczyńców, Wolontariuszy i Kresowiaków, wystąpili uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie, muzycy Stowarzyszenia Villa Grawitza (w składzie: Kamil Borsuk (akordeon), Szymon Kaczorkiewicz (gitara), Katarzyna Kupny (Wiolonczela), Anna Strycharczyk (Skrzypce), Jakub Strycharczyk (skrzypce), Maciej Strycharczyk (saksofon/klarnet)) oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Przecławiu (Zespoły: “Rozśpiewana gromada”, Flażoleciści “Na fali” i Dzwoneczki).
Druga edycja akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” rozpoczęła się już w czerwcu. Pierwszym etapem charytatywnej zbiórki było zorganizowanie letnich wakacji dla dzieci z Kresów. Razem z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej organizatorzy akcji zaprosili w lipcu polonijne dzieci na kolonię z elementami obozu językowego. Wzięło w niej udział 40 dzieci z rodzin polskich mieszkających na Grodzieńszczyźnie na Białorusi oraz 10 dzieci z rodzin polskich z Wileńszczyzny.
W trakcie turnusu dzieci brały udział w lekcjach języka polskiego oraz w integracyjnych zabawach z polskimi rówieśnikami z województwa Zachodniopomorskiego. Przez 12 dni dzieci odpoczywały w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Brzózki” w Popielewie k/Nowego Warpna.
Celami przyjazdu dzieci z Kresów do Polski było pogłębianie umiejętności posługiwania się językiem polskim, przybliżenie tradycji i zwyczajów polskich, stymulowanie rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i fizycznego, rozwijanie predyspozycji psychofizycznych dzieci przez gry, konkursy, spotkania z ciekawymi gośćmi oraz umożliwienie kontaktu z rówieśnikami z kraju pochodzenia ich przodków.
Trzecią edycję „Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach” wspierała po raz kolejny Pierwsza Dama Szanowna Pani Agata Kornhauser-Duda. Sponsorem Głównym Akcji była Energa SA. Zakupy i bezkosztowy transport zawdzięczamy sieci Netto oraz KonigTrans i Polar Freight. Sponsorem Wielkiego Pakowania w Przecławiu był Zarząd Portów Szczecin-Świnoujście.
Swoim patronatem Akcję objęła także ogólnopolska telewizja regionalna TVP3 oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie.
W tym roku „Paczkę dla Rodaka i Bohatera na Kresach” organizowaliśmy jako Fundacja Polskich Wartości, którą powołaliśmy do życia w sierpniu 2016 roku. Dzięki temu udało nam się powiększyć zakres pomocy naszym Rodakom na Kresach oraz krzewić wartości patriotyczne i pielęgnować narodowe tradycje.
Na specjalnym koncie Caritas uzbieraliśmy 90.000 złotych a zbiórka funduszy trwała do 12 grudnia. Zbiórkę darów (słodycze, żywność, środki czystości, przybory szkolne etc.) prowadziliśmy od 17 października do 6 grudnia w ponad trzydziestu punktach na terenie całego Kraju. Wielkie pakowanie odbyło się 14 grudnia, tradycyjnie już, w Szkole Podstawowej w Przecławiu a przed Bożym Narodzeniem 15 grudnia znów odwiedziliśmy naszych kochanych Rodaków na Wileńszczyźnie. Pomogliśmy w miejscowościach: Rakańce (Polska Szkoła Podstawowa), Soleczniki (Polska Szkoła Specjalna), Turgiele, Ejszyszki, Butrymańce, Wilno (Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki, Szkoła Średnia im. Szymona Konarskiego, Klub Weteranów Armii Krajowej), Koleśniki, Jaszuny, Janczuny, Balańdziszki, Niemenczyn. Szacunkowa wartość pomocy wyniosła ponad 150.000 złotych.
Na koncie Caritas zostało około 30.000 PLN z czego minimum 10 tys. zł. przeznaczymy na letnią kolonię w Zachodniopomorskiem dla polskich dzieci z Wileńszczyzny. Pozostała kwota zasili 4. edycję akcji “Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”.
Oprócz zbiórek zorganizowaliśmy dwa koncerty charytatywne świąteczno-patriotyczne, cztery licytacje na Allegro oraz przygotowaliśmy wyjątkową wystawę pn. “Rodakom na Kresach”, którą można było zobaczyć 0d 28 listopada do 14 grudnia na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Efektem tegorocznej edycji było także wydanie Kalendarza Kresowego 2017. Do naszych Darczyńców wysłaliśmy świąteczne życzenia, a nasze plakaty i ulotki trafiły do ponad 20 miejscowości w Polsce.
W 2016 roku pomogło nam ponad tysiąc Wolontariuszy z całej Polski. Przygotowaliśmy 1500 paczek, które pakowało w Przecławiu ponad 150 Wolontariuszy. Załadowany samochód ciężarowy, użyczony przez sieć Netto dojechał na Wileńszczyznę 15 grudnia. Na Litwę pojechały także dwa busy, użyczone przez firmę Benepol Szczecin oraz autoMaks, z 12 Wolontariuszami (Wojciech Prusaczyk, Michał Rożenko, ks. Arnold Zimnicki, Zofia Lis-Kozłowska, Robert Pawlak, Paulina Nabywaniec, Wojciech Zagaj, Ewa Taranek, Tomek Gontarz, Wojciech Woźniak, Bartek Naklicki, Łukasz Szełemej). Przez pełne trzy dni rozwoziliśmy świąteczne paczki do Polaków, którzy tam mieszkają.
Łez wzruszenia i serdecznej polskiej gościnności nie było końca. Odwiedziliśmy także miejsca pamięci związane z historią Polski oraz żołnierzami Armii Krajowej.
W 2017 roku po raz pierwszy poszerzyliśmy Akcję “Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” na Święta Wielkanocne :-). Zebraliśmy na koncie Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej 75 000 PLN. Łączna wartość pomocy jaką udało nam się zorganizować to około 50 000 PLN za które przygotowaliśmy 600 paczek dla rodzin i dzieci z Wileńszczyzny oraz je dostarczyć. Zawieźliśmy na Wileńszczyznę ok. 5 ton żywności. Paczki żywnościowe trafiły do kombatantów i wdów po nich mieszkających w Wilnie, do uczniów Polskiej Szkoły Średniej im. Szymona Konarskiego w Wilnie, dla dzieci w Solecznikach i Rakańcach, do Rodaków z Ejszyszek, Turgieli i okolic.
Na koncie Caritas po edycji wielkanocnej mieliśmy do dyspozycji około 60 000 PLN, z których 25 000 PLN przeznaczyliśmy na wakacyjny wypoczynek “Wakacje Kresowe 2017” a około 20 000 PLN dołożyliśmy od siebie dzięki wsparciu Sponsorów. Pozostała kwota 35 000 PLN zasili 4 już bożonarodzeniową edycję akcji.
Organizatorem Akcji jest Fundacja Polskich Wartości (Wojciech Woźniak, Łukasz Szełemej, Sylwia Kudelska) a współorganizatorem Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej (ks. Maciej Szmuc).
Organizatorzy:
Fundacja Polskich Wartości:
FB: www.fb.com/polskiewartosci
Kontakt: Wojciech Woźniak: wozniak@polskiewartosci.pl
Fundacja Polskich Wartości:
FB: www.fb.com/polskiewartosci
Kontakt: Sylwia Kudelska: kudelska@polskiewartosci.pl
Współorganizator:
Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej:
FB: www.fb.com/caritas.ask
Kontakt: Ks. Maciej Szmuc: mszmuc@caritas.pl