Pragniemy podziękować Wam z całego serca za pomoc
Za nami pierwsza edycja akcji. Pragniemy podziękować Wam z całego serca za pomoc, przekazać garść informacji i zaprosić do dalszej współpracy.
“Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” to akcja zainicjowana przez przyjaciół z patriotycznego środowiska Szczecina: Wojciecha Woźniaka i Łukasza Szełemeja.
Pomysł zrodził się podczas lipcowej XXIV Międzynarodowej Pielgrzymki Pieszej Suwałki-Wilno. W trakcie marszu do Wilna pielgrzymi spotykali na swym szlaku wielu rodaków mieszkających na Litwie, którzy częstowali wszystkich pątników, czym tylko mogli. Wojciech Woźniak spotkał na swojej drodze panią Aleksandrę, która witała pielgrzymów kilkoma kanapkami oraz marchewkami z przydomowego ogrodu. Wzruszające zdjęcie, które wtedy wykonał, zainicjowało plan pomocy naszym rodakom.
Do pomysłu włączył się także ks. Maciej Szmuc z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, który udostępnił specjalne konto zbiórki oraz wsparł organizacyjnie przedsięwzięcie.
Nazwa akcji “Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” nawiązuje do poświęcenia Polsce, pamięci naszych korzeni, pielęgnowaniu tradycji i narodowego dziedzictwa. Jesteśmy wdzięczni naszym Rodakom na Kresach za rozpowszechnianie polskiej mowy, za utrwalanie historii, za trud życia. Naszą akcją oddajemy hołd Rodakom, tym którzy od pokoleń wiernie przestrzegają maksymy “Bóg, Honor, Ojczyzna”. To hołd dla naszych współczesnych Bohaterów zachowujących Polskość w najczystszej postaci.
Od 20 listopada do 17 grudnia 2014 roku do siedzib Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Szczecinie mieszkańcy Szczecina i regionu przynosili dary do paczek. Uruchomione zostało także specjalne konto, na które wpłynęło 34 167,60 złotych od darczyńców z Polski i z zagranicy. Akcję wsparło finansowo ponad 360 osób z 200 miejscowości.
W ciągu niecałego miesiąca zorganizowaliśmy także dwa koncerty, podczas których w Domu Kultury 13 Muz zagrał zespół Kontrast ze Szczecina, a w CH Galaxy wystąpiły dzieci, młodzież i nauczyciele z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia ze Szczecina. Do naszych darczyńców wysłaliśmy także specjalnie przygotowane kartki pocztowe z podziękowaniem za wsparcie i za zaufanie. Pomogli nam Wolontariusze, którzy własnoręcznie wypisywali każdą z nich.
Zbiórkę zakończyliśmy 17 grudnia, a już kolejnego dnia ponad 40 wolontariuszy, uczniów, studentów oraz kibiców i mieszkańców Przecławia przez 6 godzin pakowało dary w Szkole Podstawowej w Przecławiu. Następnego dnia wczesnym rankiem dwa samochody wyruszyły na Litwę.
Po drodze zatrzymaliśmy się w Suwałkach, gdzie odebraliśmy kolejne dary od Przyjaciół z Suwałk. Granicę minęliśmy w miejscowości Budzisko i skierowaliśmy się na Soleczniki.
W Szkole specjalnej przywitała nas dyrektor placówki Pani Maria, która przygotowała poczęstunek oraz zapewniła nocleg. Po wypakowaniu części paczek wyruszyliśmy przed szóstą rano do Jaszun. Tam spotkaliśmy się z Panem Janem, któremu spłonął dom.
Następnie dojechaliśmy do Turgieli, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy św. oraz przekazaliśmy dary dla mieszkańców oraz dla Rodaków z miejscowości Ejszyszki.
Kolejnym przystankiem były Bogusze, gdzie zapaliliśmy znicz przy pomniku poświęconym pamięci Żołnierzy Armii Krajowej aresztowanych w 1944 roku przez NKWD.
Stamtąd wyruszyliśmy do szkoły w Rakańcach. Po miłym poczęstunku, przygotowanym przez panią dyrektor oraz chwili wytchnienia wróciliśmy do Turgieli. Tam spotkaliśmy się z m.in. z Panią Władysławą z zespołu Ludowego “Turgielanka” oraz zostaliśmy zaproszeni przez Panią Teresę na drugie śniadanie na plebanię.
Ostatnim punktem było spotkanie z Panią Aleksandrą, od której rozpoczęła się ta niezwykła przygoda. I tak historia zatoczyła koło. Po wielu dniach ciężkiej pracy, tysiącu wykonanych rozmów i pokonaniu 2500 km, jesteśmy dumni, że Polacy pamiętają o naszych Rodakach na Kresach. Była to dla nas wzruszająca podróż, której towarzyszyła Boża opieka.
Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna. Dziękujemy za Wasze Serca! Był to dar Zachodnich Kresów dla Wileńszczyzny – bliskich naszemu sercu Kresów Wschodnich. Naszą akcję dedykujemy wspaniałym Żołnierzom Armii Krajowej ze Szczecina – Pani Major Danucie Szyksznian-Ossowskiej, ps. “Sarenka” oraz Panu Kapitanowi Zbigniewowi Piaseckiemu, ps. “Czekolada”.
20 grudnia 2014 do Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie trafiło łącznie 400 paczek z żywnością, chemią gospodarstwa domowego, odzieżą oraz książkami. Dzięki świątecznej zbiórce zapasów żywności pt. “Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” udało się zebrać i zakupić ponad 6 ton darów w 4 tygodnie. Paczki przywiezione dwoma autami ze Szczecina trafiły do Turgieli, Jaszun, Solecznik, Rakańców i Ejszyszek. Wsparcie dotarło m.in. do rodziny pana Jana, którego rodzina straciła cały dobytek w pożarze domu; do dzieci ze szkoły specjalnej oraz do Pani Aleksandry, dzięki której powstał pomysł pomocy rodakom na Litwie.
Serdecznie dziękujemy za udział w pierwszej edycji naszej akcji. Zapraszamy do dalszego wspierania naszej inicjatywy.
Już w wakacje planujemy zorganizować kolonie letnie w Polsce dla 20 dzieci z Wileńszczyzny.
Zapraszamy do kontaktu pod adresem kontakt@rodakomnakresach.pl i na nasze strony:
www.rodakomnakresach.pl oraz fb.com/rodakomnakresach.
Konto akcji: Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, ul. Wieniawskiego 5, 71-142 Szczecin:
21 1020 4795 0000 9302 0004 5757 z dopiskiem „Kresy”.
Organizatorzy:
Wojciech Woźniak
Łukasz Szełemej
ks. Maciej Szmuc
Tekst i fot.: Łukasz Szełemej